IMG 20200730 102744

Nie często zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane "sto lat", z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat "dwieście". Tak właśnie było 30 lipca br. w Rodzinnym Domu Pomocy w  Błogoszowie, gdzie Pani Katarzyna Szostak obchodziła Jubileusz swoich setnych urodzin.

Czcigodna Jubilatka urodziła się 30 lipca 1920 roku w miejscowości Piła Łachowska. Przez całą młodość pomagała swoim rodzicom Wawrzyńcowi i Antoninie. Po wojnie wyjechała do Szklarskiej Poręby, gdzie pracowała jako kucharka w przedszkolu. Później pracując  jako kelnerka poznała swojego przyszłego męża Władysława. Przyjeżdżając do Oksy w latach siedemdziesiątych  postanowiła wspólnie z mężem zająć się sprzedażą kwiatów i warzyw, realizując  ją do śmierci męża do roku 1994r. Do dzisiaj uwielbia rośliny i zachwyca się każdym „cudem przyrody”.

Ta niecodzienna uroczystośćrozpoczęła się Mszą św. w intencji Dostojnej Jubilatki, której przewodniczyli ks. dr Stanisław Słowik - dyrektor Caritas i ks. kanonik Tadeusz Marczewski – Proboszcz Parafii Oksa.

Msza święta była dla Pani Katarzyny pięknym i wzruszającym przeżyciem. Jest osobą bardzo religijną, skromną, miłą. Jej uśmiech jest niezwy

W tym wyjątkowym dniuPani Katarzynie towarzyszyli przyjaciele, Pani Henryka Olszewska , która z wielkim oddaniem i miłością  opiekuje się mieszkańcami Rodzinnego Domu Pomocy, siostra zakonna Jadwigaoraz współmieszkańcy Domu Rodzinnego.kle promiennya optymizmem obdarza każdego napotkanego człowieka. Często można ją spotkać w zamyśleniu i rozmowie z Panem Bogiem. Warto zauważyć, że pomimo upływu lat Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem i pogodą ducha. Pytana o przepis  na tak wspaniałą kondycję fizyczną i psychiczną w wieku 100 lat, odpowiada: modlitwa, radość życia, życzliwość i wrażliwość na drugiego człowieka.

Obecni byli także: Pan Tadeusz Soboń- Wójt Gminy Oksa, Pani Ewa Grzyb – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy w Oksie, Pani Magdalena Grzyb - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Oksie, Pan Bogusław Warzyński – sołtys sołectwa Błogoszów, przedstawiciele Kółka Różańcowego w Oksie, do którego należy Jubilatka oraz przedstawiciel Gminnego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w OksiePan Adamczyk Ryszard.

Podczas uroczystości był również czas na składanie życzeń i gratulacji dla Pani Katarzyny, które napłynęły m.in. od najwyższych władz państwowych.

Pan Wójt Gminy Tadeusz Soboń odczytał osobiście podpisany list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, w których dziękował Jubilatce „… za wszelkie trudy i owoce minionych lat. Za swoistą lekcję życiowej wytrwałości, którą przekazuje innym…”

W dalszej kolejności głos zabrał dyrektor Caritas ks. dr Stanisław Słowik, który odczytując dla Pani Katarzyny list gratulacyjny od Wojewody Świętokrzyskiego  zwrócił się do niej słowami: „Dziękuję, że daje Pani młodym pokoleniom przykład pięknego i dobrego życia. Taka postawa dowodzi wewnętrznej siły, dojrzałości i niezwykłej wrażliwości na drugiego człowieka…”

Następnie ks. kanonik Tadeusz Marczewski – Proboszcz Parafii Oksa ofiarując Jubilatce ikonę Matki Bożej,wspomniał chwile, kiedy przychodząc przed  mszą św. do kościoła, widział Panią Kasię siedzącą w ławce wpatrzoną  w obraz Miłosiernego Jezusa.W ciszy i z uśmiechem na twarzy odmawiała różaniec powierzając swoje sprawy Matce Bożej.

O Jubilatce nie zapomnieli też sąsiedzi z Domu Seniora, którzy  specjalnie dla Pani Katarzyny grając na harmonii  zaśpiewali sto lat. Atmosfera spotkania wprawiła Jubilatkę w tak dobry nastrój, iż poprosiła o wykonanie wielu utworów na ludowo.

Dostojnej Jubilatce jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego, niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i upływa spokoju i zdrowiu.