azbestWłaściciele nieruchomości, na których znajdują się wyroby zawierające azbest  mogą złożyć wniosek  o odbiór odpadów azbestowych z terenu ich nieruchomości.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym.

Pomoc Gminy polega na sfinansowaniu kosztów odbioru odpadów azbestowych  przez wyspecjalizowaną firmę oraz ich unieszkodliwienia na składowisku odpadów niebezpiecznych

Dofinansowanie nie obejmuje kosztów związanych z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych.

 Odbiór odpadów azbestowych finansowany jest głównie z dotacji pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Ponadto odbiór azbestu od rolników (pomoc de minimis w rolnictwie) realizowany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej  do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE. L. 352.9 z 24 grudnia 2013 r. z późn. zm.) i uzależniony jest od stopnia wykorzystania krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie.

 OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI

 Planowane prace polegające na wymianie pokrycia dachowego należy zgłosić  do Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie, co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac.

Azbest może usuwać wyłącznie wyspecjalizowana firma, która posiada uprawnienia, odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników.

Lista przedsiębiorców świadczących usługi usuwania azbestu dostępna jest .[TUTAJ]. https://bazaazbestowa.gov.pl/pl/usuwanie-azbestu/firmy

Usuwanie azbestu na własną rękę jest zabronione - jest niebezpieczne dla zdrowia i podlega karzy grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Po stronie właściciela nieruchomości leży odpowiednie przygotowanie odpadów do odbioru.

Zdemontowany azbest należy zlokalizować na terenie nieruchomości, w miejscu umożliwiających dojazd samochodem ciężarowym. Odpady muszą być odpowiednio zabezpieczone – w przypadku dużych płyt falistych powinny być umieszczone na paletach i owinięte szczelnie folią, mniejsze elementy powinny zostać umieszczone w szczelnych workach (Big-Bagach).

Przy odbiorze azbestu przez wyspecjalizowaną firmę, wybraną przez Gminę, właściciel  nieruchomości  zobowiązany jest do podpisania stosownego protokołu potwierdzającego odbiór odpadów azbestowych.

ODBIÓR AZBESTU

Aby nastąpił odbiór zdemontowanego azbestu, konieczne jest wcześniejsze złożenie wniosku do Urzędu Gminy.

Formularze wniosków dostępne są [TUTAJ].  https://oksa.biuletyn.net/?bip=2&cid=206&id=2130

W terminie określonym przez Urząd Gminy (zazwyczaj w okresie letnim, raz w roku) wybrany wykonawca odbiera odpady z terenu zgłoszonych nieruchomości.                           

Wnioski realizowane są wg kolejności wpływu do Urzędu, w miarę posiadanych środków finansowych zgodnie  z przyjętym Regulaminem.

Regulamin dostępny jest  [TUTAJ].

 Więcej informacji

Dodatkowych informacji udziela pracownik Urzędu Gminy, pod numerem telefonu: (041) 380 80 48  w godzinach pracy Urzędu.