Szybki rozwój gospodarczy i przemysłowy prowadzi do zanieczyszczeń przyrody, dlatego jej ochrona powinna być kwestią priorytetową każdego człowieka. Wszyscy mamy możliwość dbania o środowisko i możemy to robić każdego dnia, bo nie są to trudne i skomplikowane czynności. Jestem świadoma, że również moje zachowania mają wpływ na przyrodę, dlatego staram się jej nie niszczyć. Wykorzystujmy to co dała nam natura - wodę, wiatr i słońce oraz oszczędnie gospodarujmy energią, bo przyroda jest naszym wspólnym dobrem.
Nigdy nie wyrzucam śmieci do rzeki, lasu czy też na ulicę. Segreguję je natomiast i wrzucam do odpowiednich pojemników, ponieważ rzucona w lesie plastikowa butelka rozkłada się 500 lat, a guma do żucia 5 lat.
Kiedy idę na zakupy zabieram ze sobą torbę wielokrotnego użytku, aby unikać foliowych torebek, które stanowią 1% wszystkich odpadów.
Wszystkie stare i niepotrzebne czasopisma oddaję na makulaturę, ponieważ na 1 tonę papieru trzeba wyciąć 17 drzew. Bez drzew zwierzęta stracą swój dom czyli środowisko w którym żyją, a nasza planeta umrze. Wtórne wykorzystanie surowców wtórnych jest jednym ze sposobów na ochronę środowiska naturalnego.
Kiedy wychodzę z pokoju gaszę światło, a jeśli nie używam sprzętów elektronicznych to wyłączam je z gniazdka, co pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze ale także węgiel, który w Polsce może się skończyć za około 15-17 lat.
Cieszę się, że w mojej miejscowości korzysta się z energii powstałej dzięki kolektorom słonecznym, pompom ciepła oraz jest szansa, by w najbliższej przyszłości pojawiły się elektrownie wiatrowe.
Zawsze dobrze zakręcam kran, ponieważ z niedokręconego kranu w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody, a jest ona naszym największym skarbem na Ziemi. Powinniśmy wiedzieć, że ponad 1 miliard ludzi nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej, a jedna szósta mieszkańców naszego globu cierpi z pragnienia lub choruje wskutek picia zanieczyszczonej wody.
Gdy wybieram się na spacer po parku, chodzę ścieżkami do tego celu wyznaczonymi aby nie niszczyć zieleni. Jeśli będziemy łamać gałęzie, niszczyć pędy, obrywać listki i kwiaty stracimy nasze najcenniejsze dobro – świeże i czyste powietrze. Nigdy nie zrywam roślin, które są pod ochroną.
Myślę, że wszyscy powinni wcielać w życie podobne zasady, bo małe rzeczy stosowane przez jednego człowieka, mogą przyczynić się do wielkich zmian w przyrodzie.
Patrycja Kubara, klasa VI
Szkoła Podstawowa w Węgleszynie