stop smieci

W ubiegłym roku Gmina uporządkowała i wysprzątała wszystkie drogi z zalegających w rowach ogromnych ilości odpadów. Rozpoczęliśmy też akcję likwidacji dzikich wysypisk.Teraz po zimie znów przydrożne rowy, pobocza dróg i lasy toną w śmieciach.

Czas coś z tym zrobić!

Z problemem nagminnego zaśmiecania przestrzeni publicznej boryka się zdecydowana większość gmin w kraju. Choć akcje sprzątania prowadzone są w nich regularnie zawsze znajdzie się kilka osób pozbawionych zdolności myślenia, rzucających śmieci gdzie popadnie. No bo co można zrobić z opakowaniem po chipsach, worem pełnym odpadów czy starą meblościanką? W domu zajmuje niepotrzebnie miejsce, śmierdzi, stwarza problemy. Lepiej przecież wyrzucić do rowu bądź lasu – niech gmina się martwi.

Złapmy intruza za rękę!

Najwyższa pora wyplenić takie myślenie i podjąć stosowne kroki eliminujące takie zachowanie.  Jeśli ktokolwiek zauważy intruza zaśmiecającego gminę, bardzo prosimy o udokumentowanie tego za pomocą zdjęć lub filmików oraz przesłanie do urzędu gminy. Pomoże nam to w bezdyskusyjnym ustaleniu kto jest odpowiedzialny za zaśmiecanie oraz w nałożeniu na niego kary.

Nie pozwólmy, żeby śmieci fruwały po naszych miejscowościach, drogach i lądowały w lasach – apeluje wójt Tadeusz Soboń.

Gmina corocznie organizuje bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Pierwszą mamy już za sobą, kolejna zaplanowana jest na jesień br.

W gminie prowadzone są corocznie akcje zbierania elektrośmieci, między innymi w szkołach i parafiach. W ubiegłym roku Diecezja kielecka zebrała 300 ton elektrośmieci, ze sprzedaży których uzyskano ponad 37 tysięcy złotych, które zostały przekazane na budowę kliniki okulistycznej na Jamajce.

Obecnie mieszkańcy mają duże możliwości pozbycia się z domu zalegających śmieci.                                         Można je również dostarczyć na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Oksie.

Niektórzy jednak wolą spakować śmieci na przyczepę i wywieźć do lasu, co jest totalnym absurdem. Większość dzikich wysypisk znajduje się na terenach stanowiących własność gminy, gdyż funkcjonuje przeświadczenie, że działka gminna, to działka niczyja.

Pamiętajmy jednak, że jest odwrotnie - TO co jest GMINY jest NASZE WSPÓLNE - DBAJMY O TO!!!