KV logo

zdjcie_028„Rzeczpospolita" już po raz dwunasty nagrodziła najlepsze samorządy. Jako Gmina Oksa w tym roku zajęlismy miejsce 50 w kraju i 10 w województwie wśród wszystkich gmin wiejskich najlepiej pozyskujących śroodki unijne (w kraju jest 1576 gmin wiejskich). Takiego wyniku nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej. W Rankingu samorządów nagradzanych jest corocznie 100 gmin wiejskich, 100 gmin miejsko-wiejskich i 50 miast na prawach powiatu.  

Najlepsze polskie samorządy „Rzeczpospolita" wskazuje już od dwunastu lat. Do 2004 roku publikowana była „Złota setka samorządów" przygotowywana przez Centrum Badań Regionalnych we współpracy z „Rzeczpospolitą". Od 2005 roku gazeta przygotowuje ranking już samodzielnie.
Ocenie kapituły, której od lat przewodniczy prof. dr hab. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej w Polsce, podlegają przede wszystkim: sytuacja finansowa gminy, nakłady inwestycyjne, wielkość wydatków na infrastrukturę i ochronę środowiska, pozyskiwanie środków unijnych, a także jakość zarządzania gminą. Ocenie podlegają także poziom nauczania w szkołach, innowacyjność, współpraca z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami, działania z zakresu ochrony środowiska i promocji oraz wiele innych kryteriów. Gminy oceniane są w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

W tym roku na liście polskich gmin z terenu województwa świętokrzyskiego najlepiej pozyskujących środki unijne znalazła się również

  • miasta-powiaty - 7. Kielce;
  • miasta i miasta-gminy - 5. Skarżysko-Kamienna, 21. Działoszyce, 35. Sędziszów, 52. Połaniec, 56. Skalbmierz;
  • gminy wiejskie: 25. Bieliny, 27. Morawica, 28. Stopnica, 31. Strawczyn, 35. Bałtów, 39. Miedziana Góra, 42. Łączna, 44. Raków, 45. Kije, 50. Oksa, 64. Słupia Jędrzejowska, 69. Waśniów, 76. Sadowie, 77. Smyków, 82. Złota, 85. Krasocin.