Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale Złote Gody to rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku.
W obliczu współczesnych wyzwań, jakie niesie ze sobą życie małżeńskie, Złote Gody stanowią przypomnienie o wartościach, które są fundamentem trwałego związku. Są też inspiracją dla młodych par, które dopiero rozpoczynają swoją wspólną podróż, pokazując, że miłość, szacunek i zrozumienie mogą przetrwać próbę czasu.
To właśnie ta piękna okazja była powodem uroczystości, jaka rozpoczęła się Mszą św. w dniu 26 listopada 2024 r. odprawioną przez Proboszcza parafii ks. Tadeusza Marczewskiego w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Oksie w intencji Szanownych Jubilatów.
Zwracając się do Jubilatów ks. Kanonik wyraził uznanie i podziękowanie za wspaniały przykład wiary i wierności, mówił: „…pozwolił Wam Bóg dożyć tego pięknego jubileuszu … Takich uroczystości nie przeżywa się często, nic więc dziwnego , że ten piękny jubileusz przeżywacie ze wzruszeniem i z powagą… w życiu jak i w małżeństwie jest jak w tajemnicach różańca, gdzie te radosne przeplątają się z bolesnymi… człowiek w momencie zawierania sakramentu małżeństwa staje się dla człowieka darem, mówiliście wtedy ślubuję, to więcej znaczy niż przysięga. To całkowita gotowość i zdecydowanie… - podkreślił proboszcz w swej homilii.
Dalsza część ceremonii odbyła się w „Leśnym Zaciszu”, którą rozpoczął Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń, witając Szanownych Jubilatów oraz gości przybyłych na tę niecodzienną uroczystość.
W swoim przemówieniu powiedział: „ Minęło 50 lat od chwili, kiedy połączyli Państwo swój los, od kiedy z miłością i nadzieją powiedzieliście sobie nawzajem „TAK” i włożyliście obrączki. Przyrzeczenie to składali Państwo z ufnością, że będziecie dzielić dobre i złe chwile….. Mimo różnych przeciwności losu dotrzymaliście go. Było na pewno w ciągu tych długich lat wiele dni radosnych i pięknych. Było też może i wiele dni smutnych, przykrych a nawet tragicznych. Wszystkie te przeżycia – radości i smutki, troski i obowiązki – związały Was jeszcze bardziej. Daliście z siebie wiele rodzinie i społeczeństwu…. Dziś ja w imieniu społeczności Gminy Oksa mam zaszczyt podziękować Wam za to……„ Państwo i społeczeństwo potrzebuje nie tylko ludzi młodych i czynnych zawodowo…– mówił Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń. … Potrzebni są także starsi, dojrzali i doświadczeni. Szczególnie Ci, którzy swoim postępowaniem zasłużyli na szacunek całej społeczności. Wy jesteście takim wzorem – autorytetem, drogowskazem pod wieloma względami”
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowani zostali:
- Banaś Zdzisława i Jan
- Czernek Zdzisława i Stanisław
- Dąbrowscy Teresa i Zygmunt
- Dąbrowscy Zofia i Bronisław
- Drdzeń Halina i Stanisław
- Struscy Elżbieta i Tadeusz
- Suliga Marianna i Henryk
- Szymańscy Regina i Konstanty
- Widurscy Aldona i Zenon
Medal ten stanowi wyraz uznania dla par, które nie tylko przetrwały próbę czasu, ale również potrafiły pielęgnować miłość i wzajemne wsparcie przez ponad pół wieku.
Uroczystego aktu dekoracji dokonał Pan Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń.
Z rąk Przewodniczącej Rady Gminy Oksa Pani Lidii Turek, Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Pani Haliny Bodzioch, Sekretarz Gminy Pani Jolanty Wróbel, Skarbnik Gminy Pani Anny Małek oraz Kierownik USC Pani Magdaleny Grzyb Jubilaci otrzymali dyplomy, kwiaty oraz upominki.
Przy lampce szampana i akompaniamencie Pana Rafała Bednarczyka zostało odśpiewane tradycyjne „Sto Lat”.
Nie wszystkie odznaczone przez Prezydenta pary mogły uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu. Państwa Zdzisławę i Stanisława Czernek oraz Państwa Teresę i Zygmunta Dąbrowskich Pan Wójt Gminy Oksa osobiście odwiedzi w domu.
Pytani Jubilaci o receptę na tak długie szczęśliwe pożycie twierdzili jednogłośnie: wierność, miłość, zaufanie, tolerancja a także brak kłótni o rzeczy nieistotne i dążenie do zgody.
Szanownym Jubilatom jeszcze raz życzymy kolejnych lat życiaw zdrowiu, zgodzie, wzajemnej miłości i poszanowaniu oraz szacunku dzieci, wnuków i prawnuków.