Drodzy Parafianie i Goście - CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!!!

W tym szczególnym czasie Paschy Chrystusa, dla wszystkich nas szczególnym pod osłoną wydarzeń jakie przyszło nam przeżywać na całym świecie i w naszej Ojczyźnie:

Życzymy strumienia paschalnego Światła na ścieżki codziennego wędrowania.

Życzymy zdrowia i nadziei na lepsze jutro.

Życzymy, abyśmy w blasku prawdy o Chrystusowym Zmartwychwstaniu, wśród naszego zabiegania, ponawiali historię Wielkanocnego Biegu:

- Kobiet, posłanych przez aniołów, aby ogłosiły radosną wieść Jego uczniom,

- Apostołów podążających do Jego grobu, aby naocznie się przekonać, że On zmartwychwstał,

- Uczniów z Emaus, by podzielić się radosnym odkryciem z braćmi, że ON ŻYJE!

Wszystkim z serca błogosławimy zapewniając o modlitwie.

W duchowej łączności z pozostającymi w domach.

                                        Ks. kanonik Tadeusz Marczewski – proboszcz parafii św. Mikołaja w Oksie

                                                                                            Ks. Łukasz Zygmunt; Ks. Konrad Staniek

Pozostających w domach prosimy o duchową łączność w liturgii Wielkiego Tygodnia. Transmisja powinna być zawsze na żywo – nie można odtwarzać Eucharystii. Kościół zachęca nas, żeby transmisje Mszy Świętych przeżywać w domach wspólnie, w gronie rodzinnym. Warto przy tym zaznaczać ten wyjątkowy czas Triduum przez odświętny strój; podobnie jak w kościele, wyłączyć na ten czas telefon. POSTAWMY KRZYŻ NA STOLE ZAPALMY ŚWIECĘ. Dla duchowego uczestnictwa ważne jest również zaangażowanie w śpiew czy odpowiedzi w dialogu z celebransem. Pomocne będzie także przyjmowanie postawy takiej, jak w czasie liturgii przeżywanej w kościele, czyli np. wstając na Ewangelię czy klęcząc w trakcie KONSEKRACJI. Nie mając możliwości przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnie, poprzez spożycie Ciała i Krwi Chrystusa, można Ją przyjąć duchowo. Zadbajmy by wszyscy domownicy uczestniczyli w liturgii transmitowanej w mediach. (Komunikaty Biskupa Kieleckiego na stronie www.diecezja.kielce.pl).

Przypominamy wiernym, że gdy nie mają dostępu do kapłana i z tego powodu nie mogą skorzystać z sakramentalnego rozgrzeszenia, mogą uzyskać przebaczenie grzechów nawet śmiertelnych przez akt żalu doskonałego. „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany „żalem doskonałym” lub „żalem z miłości” (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (Katechizm Kościoła Katolickiego 1452). Spowiedź w naszej parafii będzie możliwa w Wielki Czwartek od 20.00 – 23.00; Wielki Piątek 19.00 – 23.00; Wielka Sobota 17.00 -19.00. Prosimy by osoby przystępujące do spowiedzi miały na sobie maskę ochronną. Pamiętajmy w tym czasie szczególnie o ludziach chorych
i Seniorach. Niech nikt nie zostanie bez opieki.

Liturgia Wielkiego Tygodnia parafia św. Mikołaja w Oksie: Wielki Czwartek – 18.00; Wielki Piątek – 17.00; Wielka Sobota – (pokarmy święcimy w swoich domach w niedzielę) – liturgia 19.00; Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 6.00; 10.20; 12.00.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:  

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.  Wszyscy odpowiadają Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie, w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
(Mt 6,31ab.32b-33).

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie. Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

                Panie Jezu, ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.

                Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb
i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

                Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

                Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Baranki Wielkanocne CARITAS oraz ofiary na kwiaty do Grobu Bożego można składać u Pani Izabeli Knap w sklepie lub u Państwa Sołtysów.